Preskočiť na obsah

Ako sa naučiť azbuku

Azbuka (alebo tiež cyrilika) je abeceda, ktorá sa používa v slovanských jazykoch, ako je napríklad ruština, ukrajinčina alebo srbčina, ale aj v neslovanských jazykoch bývalého ZSSR a Mongolsku. Každá verzia azbuky má niekoľko svojich špecifických písmen, ale väčšina zostáva rovnaká. Keď sa naučíš prvú z nich, ostatné už zvládneš ako po masle.

Azbuka/cyrilika je písmo príbuzné latinke a gréckej abecede, takže niektoré písmená už vlastne poznáš. Ďalšie zas vyzerajú rovnako ako v latinke, ale v skutočnosti predstavujú inú hlásku.

V tomto článku nájdeš tipy, ako sa efektívne naučiť azbuku. Potom si rozoberieme najrozšírenejšie slovanské verzie azbuky – ruskú, ukrajinskú, srbskú, macedónsku a bulharskú – a ukážeme si ich rozdiely. V ďalšom chystanom článku sa pozrieme aj na strašiaka v podobe písanej azbuky.

Čítaj ďalej a dostaneš sa k prehľadným tabuľkám, ktoré môžeš použiť ako ťahák na štúdium.

Než sa pustíš do učenia azbuky, premysli si, aký je tvoj cieľ. Stačí ti pasívna znalosť, tj. na čítanie, alebo chceš písmo využívať aj aktívne? Aj v prípade, že sa uspokojíš s pasívnou znalosťou, je dobrým základom stará osvedčená metóda – párkrát si celé písmo ručne prepísať na papier. Ak máš dobrú vizuálnu pamäť, pasívnu znalosť môžeš dosiahnuť pokojne aj za dve-tri sedenia. Ak chceš azbukou aj písať, pravdepodobne budeš musieť trénovať o niečo dlhšie. Pre písanie na počítači ti v podstate stačí aj pasívna znalosť.
 
Keď si sa zbežne zoznámil s týmto písmom, môžu prísť na rad aj kreatívnejšie metódy, ktoré ti teraz popíšeme.
 

Obklop sa azbukou – Immersion

Využi ako učebnú pomôcku svoju domácnosť. Vytvor si papierové tabuľky, na ktoré napíšeš názvy predmetov v domácnosti. Takto sa zároveň učíš písmo aj novú slovnú zásobu v ruštine, ukrajinčine či srbčine. Tieto tabuľky potom pripevni na nábytok, spotrebiče, alebo aj kusy oblečenia v skrini. Zakaždým, keď sa na tieto predmety pozrieš, podvedome si prečítaš nápis v azbuke a písmená sa ti časom vryjú do pamäti.

Využívaj prehľadné tabuľky

V tomto článku nájdeš tabuľku so základným prehľadom ruskej azbuky, ale pre čitateľov sme pripravili ešte jednu bonusovú tabuľku  sú na nej zvýraznené písmená, ktoré sú zhodné alebo podobné s latinkou. Túto tabuľku si môžeš kľudne vytlačiť a využívať ju ako pomôcku pri učení sa pomocou ostatných metód. Vždy budeš mať prehľad, na ktoré písmená zamerať svoju pozornosť.

Fonetická klávesnica

Rozloženie písmen na klasickej klávesnici v ruštine či ukrajinčine sa výrazne líši od klasického QWERTY. Ak chceš azbukou či cyrilikou písať na počítači, je určite nevyhnutné nainštalovať si fonetickú klávesnicu, nech nemusíš triafať naslepo a učiť sa nové rozloženie. Na fonetickej klávesnici je väčšina písmen tam, kde ich očakávaš. Napríklad keď stlačíš D, dostaneš Д, na tlačidle G máš Г a tak ďalej. Výnimkou sú „exotické“ písmená ako napríklad Ž (Ж), ktoré sa nachádza na našom W. 

Naopak srbská klávesnica v cyrilike je až na špeciálne písmená zhodná s klasickým QWERTZ.

Ako si nainštalovať fonetickú klávesnicu?

Ak používaš OS Windows, potrebuješ sa dostať do nastavení jazyka – buď vyhľadávaním cez tlačidlo Start, alebo rozkliknutím ikonky jazyka na dolnej lište vpravo. Pridáš si svoj vybraný jazyk a následne v nastaveniach tohto jazyka pridáš fonetickú klávesnicu. U ukrajinčiny sa môže stať, že Windows defaultne fonetickú klávesnicu neponúka, potom je nutné vyhľadať si ju cez Google a stiahnuť. Po nainštalovaní sa už táto možnosť objaví v nastaveniach jazyka.

AKO SA NAUČIŤ RUSKÚ AZBUKU

Ruská azbuka sa používa v ruštine, ktorou sa okrem Ruska hovorí aj v mnohých okolitých krajinách. Obsahuje 33 písmen, z toho dva nepredstavujú žiadnu hlásku – ide o tvrdý a mäkký znak. 

Tvrdý a mäkký znak v ruštine

Mäkký znak (Ь) si môžeš predstaviť ako slovenský mäkčeň, s tým rozdielom, že sa nepíše nad písmenom, ktoré zmäkčuje, ale po ňom. Tvrdý znak (Ъ) sa nevyskytuje veľmi často a používa sa na zabránenie zmäkčeniu (palatalizácii) spoluhlásky a zároveň na oddelenie hlások krátkou pauzou, napríklad:

– сесть = siesť (sadnúť si)
– съесть = s-jesť (zjesť)

Tabuľka - jednoduchý prehľad ruskej azbuky
Prehľad ruskej azbuky

Podobnosti s latinkou

Keď sa na túto tabuľku pozrieš pozorne, zistíš, že v skutočnosti sa nemusíš učiť všetkých 33 písmen.

Pozri sa na ďalšiu tabuľku a uvidíš, že 6 písmen je úplne identických s latinkou (zelené). Potom máme ďalších 6, ktoré síce vyzerajú rovnako (žlté), ale predstavujú iné hlásky – tie si zapamätáš rýchlo. Takže tretina je už vlastne za nami.

Tabuľka - Porovnanie ruskej azbuky s latinkou. Zelenou sú vyznačené identické písmená a žltou písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Porovnanie ruskej azbuky s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.

Ďalšie špecifiká ruskej azbuky

Ruská azbuka obsahuje tri písmená podobné našemu E: Е, Ё а Э.

  • Písmeno Е е – Vyslovuje sa je, ak stojí na začiatku slova. Ak je uprostred slova, vyslovuje sa ako e a zmäkčuje predchádzajúcu spoluhlásku. 
  • Písmeno Ё ё – Vysoluje sa jo a často sa v bežných textoch píše bez horných dvoch bodiek. V učebniciach, slovníkoch a pod. je však uvedené s bodkami. Preto si musíš zapamätať, ktoré slová obsahujú Ё – často narazíš na to, že sú písané s Е, no namiesto je sa vyslovuje jo
  • Písmeno Э э – Nazýva sa obrátené e (э оборотное) a stojí buď na začiatku slova alebo po samohláske. Jeho výslovnosť je jednoducho e, nemá funkciu zmäkčovania ani sa nečíta s j. Príklad: aэpoфлoт – aeroflot

Ukrajinčina takisto obsahuje viacero písmen podobných E, ale s výslovnosťou je to presne naopak a opačne sa píše aj písmeno Э -> Є.

AKO SA NAUČIŤ UKRAJINSKÚ AZBUKU

Ukrajinská azbuka, tiež zvaná Абетка (abetka) alebo Алфавіт (alfavit) sa podobá ruskej, avšak obsahuje niekoľko špecifických písmen, ktoré sú pre túto abecedu charakteristické. Ukrajinská azbuka sa používa v ukrajinčine, ktorou sa hovorí na Ukrajine a v okolitých krajinách, kde žije ukrajinská menšina.

Rozdiely medzi ukrajinskou a ruskou azbukou

Ukrajinská abeceda obsahuje 33 písmen, tak ako ruská azbuka. Avšak nie všetky písmená sú zhodné. Ako spomíname vyššie, ruština má tri písmená E, ukrajinčina len dva, ale výslovnosť je opačná. Pozrime sa teda na písmená, ktorými sa ukrajinská abetka líši od ruskej azbuky:

  • Е е – Na rozdiel od ruštiny sa toto písmeno vyslovuje ako naše „e“ a nezmäkčuje predchádzajúcu spoluhlásku. V podstate je to ekvivalent ruského Э э.
  • Є є – Toto písmeno sa vyslovuje ako „je“, rovnako ako ruské Е е.
  • И и – Toto písmeno síce tiež poznáme aj z ruštiny, no v ukrajinčine ide o tvrdé i, výslovnosťou podobné ruskému Ы či poľskému y.
  • І і – Ide o mäkké I špecifické pre ukrajinčinu. Podobne ako naše i, má schopnosť palatalizácie, teda zmäkčuje predchádzajúce spoluhlásky.
  • Ї ї – Toto písmeno sa vyslovuje ako „ji“ a predstavuje uzavreté i. Ide o pomerne zriedkavé písmeno.
  • Ґ ґ – Toto písmeno sa vyslovuje ako „g“ a je špecifické pre ukrajinčinu. Г г sa v ukrajinčine vyslovuje ako naše “h”.

Podobnosti s latinkou

V ukrajinskej azbuke sa nachádza niekoľko písmen, ktoré sú identické s latinskými písmenami. Pripravili sme preto tabuľku s prehľadom písmen, ktoré v ukrajinskej azbuke rozoznáš aj bez učenia. Písmená zvýraznené zelenou sú zhodné s latinkou a písmená vyznačené žltou sú síce zhodné, ale majú inú výslovnosť.

Tabuľka - Porovnanie ukrajinskej cyriliky s latinkou. Zelenou sú vyznačené identické písmená a žltou písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Porovnanie ukrajinskej azbuky (abetky) s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.

Tipy ako sa naučiť ukrajinskú azbuku

Pri učení sa ukrajinskej azbuky platia rovnaké tipy (viď vyššie) ako pri učení ruskej azbuky. Najdôležitejšie je nevzdať sa a trpezlivo cvičiť. Ak sa naučíš základy, uvidíš, že učenie sa ukrajinskej azbuky nie je zložité a dokážeš si ju osvojiť rýchlo. Oproti ruskej azbuke tu máme ešte o jedno s latinkou zhodné písmeno viac (mäkké I), a tak z 33 písmen abetky pre teba bude iba 20 nových. A v prípade, že už ovládaš inú cyriliku či azbuku, stačí sa naučiť asi 5-6 rozdielov.

Ako sa naučiť srbskú azbuku / cyriliku

Srbská cyrilka (чирилица čirilica) je takisto z väčšej časti podobná ruskej či ukrajinskej, ale má niekoľko špecifických písmen. V súčasnosti je čirilica postupne na ústupe – v srbskej časti Bosny a Hercegoviny aj v samotnom Srbsku ju z veľkej časti nahradila latinka.

Špecifiká srbskej cyriliky

Oproti 33 znakom v ruštine či ukrajinčine, obsahuje srbská čirilica iba 30 písmen. Existuje len jedno i, chýbajú tvrdé a mäkké znaky a dvojhlásky je, ja, ju. Mäkký znak je už súčasťou písmen Ň a Ľ. Písmená špecifické pre srbskú (a čiastočne aj macedónsku) cyriliku sú tieto (v zátvorke prepis do latinky):

  • Љ љ (Lj)  –  Њ њ (Nj), výslovnosť Ľ a Ň
  • Ћ ћ (Ć)  –  Ђ ђ (Đ)  –  Џ џ (Dž), výslovnosť je zmäkčené Č a Dž; a klasické Dž
  • Ј ј (J)

Aj k srbskému písmu sme pripravili tabuľku, ktorá ti pomôže s jeho učením vďaka porovnaniu s latinkou.

Tabuľka - Porovnanie srbskej cyriliky s latinkou. Zelenou sú vyznačené identické písmená a žltou písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Porovnanie srbskej cyriliky s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.

Čiernohorská čirilica

Čiernohorský jazyk je ďalšou varietou srbochorvátčiny založenou na štokavskom dialekte, je teda takmer totožná s chorvátčinou a srbčinou. Tak ako aj v Srbsku je v Čiernej Hore čirilica na ústupe, obzvlášť u mladšej generácie, v neformálnej a v online komunikácii, no tiež s cieľom upevnenia čiernohorskej identity nezávislej od srbskej. Poďme sa však pozrieť na špecifiká tohto jazyka a písma.

Čiernohorská čirilica má oproti srbskej len dve písmená naviac:

З́ з́ – Ź ź (zje)
С́ с́- Ś ś (sje)

Obe hlásky sa vyslovujú podobne, ako ich ekvivalent v poľštine, ide v podstate o neznelé ž a š. 

Tieto písmená boli oficiálne zavedené v roku 2009 v rámci štandardizácie čiernohorčiny.

Ako sa naučiť bulharskú a macedónsku cyriliku

Aj keď sú tieto dva jazyky veľmi blízke (oba patria do skupiny juhovýchodných slovanských jazykov), ich písma sa dosť líšia. Dalo by sa povedať, že macedónska cyrilika je bližšia srbskej a bulharská ruskej azbuke. Tento rozdiel vznikol po Druhej svetovej vojne z politických dôvodov, kedy bolo dnešné Severné Macedónsko jednou z federatívnych republík Juhoslávie a Bulharsko bolo pod silným sovietskym vplyvom. Macedónska cyrilika bola vtedy kodifikovaná podľa srbského vzoru a bulharská bola reformovaná po vzore ruskej azbuky.

Rozdiely uvidíš na týchto tabuľkách, ako prvú si ukážeme bulharskú cyriliku:

Tabuľka - Porovnanie bulharskej cyriliky s latinkou. Zelenou sú vyznačené identické písmená a žltou písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Porovnanie bulharskej cyriliky s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.

A nasleduje macedónska verzia cyriliky. Spomínaný srbský vplyv je patrný na písmenách Љ љ (Lj), Њ њ (Nj) a J j.

Porovnanie macedónskej cyriliky s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Porovnanie macedónskej cyriliky s latinkou. Zelená = identické písmená, žltá = písmená, ktoré predstavujú iné hlásky.
Článok publikovaný 25. júna 2023
Naposledy aktualizovaný 18. februára 2024