Preskočiť na obsah

Ako sa naučiť cudzí jazyk s pomocou umelej inteligencie

Umelá inteligencia je naozaj užitočná pomôcka dostupná pre každého, nielen pre ajťákov či marketérov. Jej používanie je v dnešnej dobe chatbotov naozaj intuitívne, funguje na každom zariadení aj vo webovom prehliadači. V tomto článku si ukážeme tri osvedčené metódy, ako sa učiť ľubovoľný cudzí jazyk s pomocou bezplatnej aplikácie ChatGPT. Pri každej metóde nájdeš aj použitý príkaz (prompt), ktorý si môžeš rovno vyskúšať.

Okrem jazykových modelov, ktoré bežia v chatovacom okne, však už dnes existujú aj aplikácie zamerané na výuku cudzích jazykov pomocou AI. Ako príklad si na konci článku predstavíme službu Lingopie, ktorá kombinuje sledovanie seriálov v cudzom jazyku s umelou inteligenciou.

Ako využiť ChatGPT na štúdium cudzieho jazyka

ChatGPT je aplikácia od spoločnosti OpenAI, ktorá využíva tzv. veľký jazykový model (large language model) a poskytuje možnosť interagovať s ním ľudskou rečou v chatovacom okne. Model bol trénovaný na obrovskom korpuse textov (články, knihy, Wikipedia atď) a na základe naučených vzťahov medzi slovami dokáže porozumieť ľudskej reči, ale hlavne generovať úplne nový a prirodzene znejúci text. Jazykové modely dnes vyvíja množstvo spoločností a od novembra 2022 (kedy bol vydaný model GPT 3.5) prešli veľký kus cesty. Výsledky, ktoré tu prezentujeme, tak v budúcnosti môžu vyzerať ešte lepšie.

To bolo asi príliš abstraktné vysvetlenie, tak poďme sa už radšej pozrieť, aké možnosti nám to dáva v praxi. Ukážeme si niekoľko príkladov, ako vieme ChatGPT využiť pre precvičenie si akéhokoľvek jazyka.

Používanie ChatGPT je úplne zdarma. Ak nevieš, ako ho rozbehnúť, stručný návod nájdeš na konci článku.

1) Simulovaná konverzácia

Konverzácia je snáď najdôležitejšia časť štúdia jazyka, pri ktorej uplatníme nadobudnuté znalosti v praxi. Samoukovia však často nemajú možnosť vyskúšať si reálnu konverzáciu, ak práve nechcú využiť služby plateného lektora, alebo ak nemajú ochotných kamarátov z danej krajiny.

ChatGPT sa ukázal ako solídne riešenie tejto situácie. V príkaze (prompte) uvedieme, že chceme simulovať konverzáciu v jazyku X v situácii X. Potom popíšeme, ako to má prebiehať. Pre ukážku som zvolil nemčinu, ako situáciu som navrhol stretnutie dvoch priateľov v parku. Po každej odpovedi mi ChatGPT navrhne tri možnosti odpovede (môžem však odpovedať aj inak) a vyžiadal som si aj opravu prípadných gramatických chýb.

Chcel som hneď otestovať, či robot pochopil môj prompt, tak som hneď v prvej odpovedi spravil chyby – zámená mich a mir som použil opačne.

Výsledok:
Robot však na prvý pokus moje chyby neopravil a pokračoval ďalej v konverzácii. Tak som sa mu pripomenul. Chyby následne opravil a opravoval ich už aj naďalej.

Čo ak niečomu nerozumiem? Žiadny problém, kedykoľvek môžeme ChatGPT požiadať o preklad a potom znova pokračovať.

Ukážka simulovanej konverzácie v nemčine pomocou ChatGPT

Ak si chceš vyskúšať túto metódu, môžeš využiť môj prompt:

Pomôž mi precvičiť si každodennú konverzáciu v *JAZYK*. Budeme simulovať dialóg v *JAZYK* medzi dvoma priateľmi (ja budem *MENO* a ty *MENO*), ktorí sa po dlhšom čase stretli na prechádzke v parku. 

Po každej tvojej otázke alebo odpovedi mi dáš 3 návrhy označené a) b) c), ako by som mohol v konverzácii pokračovať. Môžem ale pokračovať aj inak. Vždy najskôr skontroluj moju odpoveď a ak som spravil gramatickú chybu, oprav ma a potom pokračuj v konverzácii.

Začni konverzáciu.

2) Oprava chýb

Aj keď ChatGPT v slovenčine niekedy robí chyby, angličtinu a ďalšie svetové jazyky ovláda takmer dokonale. Vieme ho teda požiadať o opravu chýb v ľubovoľnom texte. Či už píšeš niekomu správu, email, alebo si chceš otestovať konkrétny gramatický jav, stačí robotovi jednoducho napísať, aby opravil chyby v dodanom texte. 

Štúdium angličtiny pomocou ChatGPT - oprava chýb

Výsledok:
Ako vidíš, robot dokáže rozlíšiť preklepy a gramatické chyby, a k chybám ti dá aj čiastočné vysvetlenie. V bode číslo dva však znova došlo k nie úplne presnému vysvetleniu, kedy
the weather označil za jednotné aj množné číslo. Pozrime sa bližšie na minulý čas slovesa byť a už nám to bude jasnejšie:

Štúdium angličtiny pomocou ChatGPT - tabuľka časovania slovesa to be

Ak si chceš vyskúšať túto metódu, môžeš využiť môj prompt:

Napíšem ti text v angličtine, oprav všetky preklepy a gramatické chyby a daj k nim stručné vysvetlenie v slovenčine.

3) Spätná väzba na preklad

Pomocou ChatGPT si môžeš precvičiť preklad a vyžiadať si opravu chýb a spätnú väzbu. Ukážeme si, ako to vyzerá, ak požiadame bota, aby nám vymyslel zopár viet v slovenčine, ktoré skúsime preložiť do angličtiny.

Výsledok:
Robot správne opravil chyby, tj. predložky v druhej vete a sloveso v tretej a tiež poskytol alternatívy. Iba alternatíva v tretej vete znie až prehnane “formálne”, doslova “Chcel by som získať schopnosť hrania na klavíri”. Robot chyby iba opravil, nijak ich nezvýraznil ani nevysvetlil, ale to sme koniec koncov v tomto prípade ani nežiadali. Môžeme si to samozrejme vyžiadať dodatočne.

Ak si chceš vyskúšať túto metódu, môžeš využiť môj prompt:

Chcem si precvičiť preklad do *JAZYK* na *mierne pokročilej úrovni A2-B1*. Vymysli 3 vety v slovenčine, ktoré ja preložím do *JAZYK*. Potom mi opravíš chyby a navrhneš ku každej vete alternatívnu možnosť prekladu do *JAZYK*.

Ako písať lepšie prompty a zlepšiť výsledky chatu s AI

Aby AI čo najlepšie pochopila, čo presne od nej chceš, je potrebné vysvetliť jej kontext. Čím konkrétnejšie zadanie dostane, tým bude výsledok bližšie očakávaniam. V praxi to môže vyzerať tak, že ak si chceš precvičiť gramatické pravidlá, môžeš na začiatok promptu pridať napríklad takýto kontext:

Si skúsený a prísny učiteľ *JAZYK*, ktorý dbá na správnu gramatiku. Neunikne ti žiadna pravopisná chyba, vždy ma v prípade chyby opravíš.

Ak si chceš naopak precvičiť konverzáciu a obohatiť slovnú zásobu, neriešiť až tak pravopis, môžeš kontext nastaviť opačne:

Si skúsený lektor *JAZYK*, ktorý vedie konverzačné lekcie zamerané na rozširovanie slovnej zásoby. Chceme dosiahnuť plynulú konverzáciu, môžeš ma upozorniť, ak spravím významnú gramatickú chybu.

Ako rozbehnúť ChatGPT

Rozbehnúť ChatGPT nie je nič náročné. Stačí si založiť účet na stránke chat.openai.com, overiť telefónne číslo (príde ti bezplatná SMS s overovacím kódom) a môžeš hneď začať chatovať s robotom. Táto stránka funguje v každom bežnom prehliadači na počítači aj na mobile, nemusíš si inštalovať žiadne ďalšie aplikácie.

ChatGPT má platenú aj bezplatnú verziu a ich funkcie sa často menia, napríklad nedávno bezplatná verzia získala prístup na internet (Web access). Na všetky spomínané metódy rozhodne stačí aj bezplatná verzia, ktorá využíva model GPT 3.5. Môžeš si však vyskúšať aj platenú, ktorá ti dá možnosť využiť model GPT 4. Ten je síce o niečo pomalší, ale zvláda aj logicky náročnejšie operácie. Jeho výsledky sú presnejšie a robí menej chýb.

Ako na cudzí jazyk s Lingopie – príjemné s užitočným

Aplikácia Lingopie kombinuje umelú inteligenciu s rozsiahlou databázou video obsahu. Využíva to, že filmy a seriály sú skvelým prostriedkom na trénovanie posluchu, ale posúva to na vyšší level. Princíp je jednoduchý – vyberieš si seriál z databázy, lenže kedykoľvek si môžeš rozkliknúť slová v titulkoch a rozbalí sa ich preklad a súvisiaca gramatika. Každú vetu si navyše jedným kliknutím môžeš nechať rozobrať a vysvetliť pomocou AI asistenta. Okrem toho, ja osobne veľmi oceňujem funkciu, ktorá zastaví video po každej vete (resp. po každom riadku titulkov). Je veľmi nápomocná v prípadoch, keď nestíhaš posluch v prirodzenej rýchlosti, ale zároveň nechceš poslúchať spomalený text.

Lingopie má síce vlastný katalóg obsahu v 11 svetových jazykoch, ale najväčšie kúzlo nastáva, ak máš aktívne predplatné Netflixu. V takom prípade sa ti odomkne celý obsah najväčšej streamovacej platformy, ktorý môžeš sledovať v rozhraní Lingopie so všetkými vysvetlivkami.

Pri sledovaní seriálov môžeš ukladať slovíčka do svojej pamäte a následne trénovať pomocou cvičení – kvízov, stavby viet, flashcards apod.

Aktuálne podporované jazyky: španielčina, francúzština, taliančina, nemčina, ruština, holandčina, portugalčina, japončina, kórejčina, čínština, turečtina.
Ako východiskový jazyk si môžeš zvoliť angličtinu, nemčinu, taliančinu, portugalčinu, francúzštinu alebo španielčinu. Ak sa teda chceš učiť ďalšie jazyky, je potrebná znalosť aspoň jednoho z týchto.

Lingopie si môžeš vyskúšať na 7 dní zdarma. Pozri sa, ako to vyzerá v praxi:

Alternatívy k Chat GPT

Okrem najznámejšieho Chatu GPT (ktorý v roku 2022 rozšíril povedomie o AI medzi širokú verejnosť) existuje množstvo ďalších modelov, ktoré sa dajú využiť aj bezplatne. Uviedeme pár príkladov:
  • Claude – Claude od spoločnosti Anthropic je vysoko výkonný model, ktorý často vytvára prirodzenejšie znejúce texty než Chat GPT (subjektívny názor ľudí z praxe). Z toho dôvodu by sa mohol osvedčiť práve pri štúdiu jazykov. Stojí za to vyskúšať si ho. Mimochodom, má dobré výsledky aj pri programovaní.
  • Le Chat – Európsky nástroj z dielne francúzskej firmy Mistral AI. Jeho silnou stránkou je napríklad veľké kontextové okno (schopnosť pracovať s informáciami z dlhšieho textu alebo dokumentu) a dôraz na súkromie uživateľov a transparentnosť. Dokáže tiež v bezplatnej verzii pracovať s obrázkami. To nám dáva možnosť napríklad nahrať obrázok a nechať si ho popísať v cieľovom jazyku.

Ak ťa zaujímajú ďalšie metódy, ako sa naučiť cudzí jazyk ako samouk, prečítaj si aj tento článok plný praktických tipov zameraných práve na samoukov.

Niektoré odkazy na tejto stránke sú affiliate odkazy. To znamená, že ak na ne klikneš a nakúpiš, môžem získať malú províziu – teba to však nestojí nič navyše! Pomáha mi to udržiavať túto stránku v chode a prinášať ti kvalitný obsah. Odporúčam iba produkty a služby, ktorým dôverujem. Vďaka za tvoju podporu! 😊

Článok publikovaný 16. júla 2023
Naposledy aktualizovaný 6. apríla 2025