Ovládať cudzie jazyky je v dnešnej globalizovanej dobe takmer nevyhnutnosťou. Avšak nie každý má čas alebo zdroje na návštevu formálnych jazykových kurzov. V tomto článku si predstavíme viacero tradičných aj netradičných možností, ako sa naučiť cudzí jazyk samostatne – či už z domu, online, alebo spoločne s inými ľuďmi.
Rozoberieme si výhody a nevýhody týchto metód, ktoré sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých študentov. Zameriame sa hlavne na aktivity, ktoré sú buď bezplatné alebo nízkonákladové.
Preštuduj si ich a vyber si dve-tri aktivity, ktoré sa ti zdajú byť najjednoduchšie na rozbeh. Po prečítaní článku dlho neváhaj a rovno si jednu z nich naplánuj do diára.
Pozn. Tieto metódy využiješ pri učení sa v podstate každého cudzieho jazyka. Ak si chceš prečítať viac o nejakom konkrétnom jazyku, navštív náš rozcestník Cudzie jazyky.
Obsah
Ako sa naučiť cudzí jazyk pomocou gamifikácie
Gamifikácia znamená využitie prvkov hry pri učení. Je to naozaj účinný nástroj pre zlepšenie efektivity učenia, ale tiež robí proces príjemnejším, menej únavným a prirodzenejším. Čo na to hovorí neuroveda?
Pri gamifikovanom učení si vytvoríš k predmetu pozitívny vzťah a budeš cítiť, že je pre teba nejakým spôsobom relevantný a významný. Dochádza k uvoľňovaniu dopamínu a serotonínu, čo sú hormóny spojené s radosťou a pocitom úspechu. Zároveň náš mozog dokáže lepšie spracovávať informácie podané vo forme príbehu, oproti učeniu sa suchých faktov. Ľahšie sa dostaneš do stavu Flow. Vďaka tomu dlhšie udržíš pozornosť, učenie ťa nebude vyčerpávať a budeš sa naň tešiť.
Ako aplikovať gamifikáciu v praxi?
Okrem používania aplikácií ako je napr. Duolingo (rozoberieme ho nižšie v časti o aplikáciách) existujú aj ďalšie možnosti, ako si gamifikovať učenie angličtiny. Ide napríklad o spoločenské či počítačové hry, ale aj “minihry”, ktoré si môžeš vytvoriť samostatne.
Spoločenské hry
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v zápale hry zo seba dostaneš maximum. Využiješ slovnú zásobu, ktorá dovtedy len pasívne čakala niekde v hlbinách mozgových závitov. Zaručene zabudneš riešiť, či náhodou nespravíš gramatickú chybu. Hra nemusí byť vôbec určená na výučbu jazyka, ide len o to, aby hráči komunikovali v cieľovom jazyku.
Aké hry si zvoliť pre precvičenie cudzieho jazyka? Odporúčam skôr kooperatívne hry, v ktorých hráči nebojujú proti sebe, ale naopak sa snažia dosiahnuť spoločný cieľ. Hráči tak spolu viac komunikujú, zdieľajú svoje nápady a návrhy ďalšieho postupu.
Ako príklad uvediem hru Mysterium – hráči sa ako detektívi vydajú do zámku, kde straší duch, ktorý nemôže odísť na druhý svet, kým nebude objasnená jeho vražda. Duch zosiela vízie detektívom, ktorí sa spoločne snažia objasniť vraždu, čo musia stihnúť do svitania. Duch síce s detektívmi nemôže komunikovať inak než prostredníctvom vízií (obrázkových kartičiek), ale detektívi si jazyk určite precvičia. Postavu ducha tak môže zastávať hráč, ktorý už jazyk ovláda, alebo naopak ten, ktorý ešte nie je na úrovni, aby plynule komunikoval. Nemusí sa teda trápiť a vyskúša si aspoň posluch.
Na rozvoj jazykových schopností sú výborné aj blafovacie hry, pri ktorých nepoznáš postavy ostatných hráčov a snažíš sa utajiť tú svoju. Napríklad kultový Bang alebo Citadela či Secret Hitler. Nielen, že komunikuješ s ostanými hráčmi, ale navyše sa ich snažiš v cudzom jazyku oblafnúť, skôr pomocou, povedzme, small-talku než komunikácie o hre samotnej.
Uplatnenie určite nájdu aj jednoduchšie párty hry (napr. Dixit), pri ktorých sa môžeš menej sústrediť na samotnú hru a nechať voľne plynúť zábavu
Nemáš partiu, ktorá by chcela hrať v cudzom jazyku? Prinúť ich! Zožeň si hru v anglickej verzii (resp. v jazyku, ktorý chceš precvičiť). Na toto sú ideálne kartové hry s bohatým príbehom. V každom kole sa ťahajú kartičky, ktoré ovplyvňujú príbeh, a rozprávač ich musí vždy prečítať – napríklad Arkham Horror: The Card Game alebo This War of Mine.
Videohry
Určite poznáš niekoho, kto v škole na hodinách angličtiny či nemčiny doslova trpel, ale keď sa preniesol do sveta svojej obľúbenej hry, stal sa z neho takmer rodený hovoriaci. Či už sa bavíme ho MMO hrách, kde sa stretávajú hráči z celého sveta, alebo o singleplayer hrách, všetky v sebe spájajú aspekt gamifikácie s učením jazyka (samozrejme, ak hraješ v cudzom jazyku).
Videohry teda dokážu obohatiť jazykové znalosti viacerými spôsobmi. Singleplayer hry s prepracovaným príbehom fungujú podobne ako filmy, ale navyše majú faktor interaktívnosti. Pri multiplayer hrách si precvičíš cudzí jazyk pri komunikácii so svojím tímom, buď naživo alebo cez mikrofón.
Existujú aj hry vytvorené špecificky pre učenie sa jazyka z pohodlia domova. Napríklad v hre Influent sa pohybuješ po rodinnom rodinnom dome plnom rôznych predmetov a u každého predmetu si môžeš pozrieť jeho názov v cieľovom jazyku. Hra aktuálne podporuje 23 jazykov, vrátane angličtiny, nemčiny, alebo aj japončiny či maďarčiny.
Minihry
Vyskúšaj si vytvoriť vlastné “minihry” spojené s učením. Napríklad si vymysli výzvu typu “naučiť sa 5 nových slov denne”. Zapisuj si tieto slová spolu s dátumom, a vždy sa povedzme o tri dni preskúšaj. Ak máš kamarátov, ktorí sa daný jazyk učia tiež, môžete si z učenia spraviť súťaž – kto sa naučí viac slov – a navzájom sa preskúšať. Alebo si navzájom hovorte slovíčka s tým, že ten druhý musí daný pojem vysvetliť.
Účinná je aj klasická metóda kartičiek so slovnou zásobou. Stačí si vystrihnúť štvorce z listu papiera (ideálne výkresu, pre lepšiu trvanlivosť), na jednu stranu napísať slovo v slovenčine a na druhú v cieľovom jazyku. Jednoducho sa tak môžeš vždy preskúšať. Ak sa ti nechce babrať s papierom, vyskúšaj bezplatnú aplikáciu Anki, ktorú si predstavíme nižšie.
Ako sa naučiť cudzí jazyk posluchom
Porozumenie hovorenému jazyku je často o niečo náročnejšie než písanému textu. Obzvlášť, ak sa učíme jazyk prevažne z učebnice alebo iných textových zdrojov. Pozrime sa na možnosti, ako si precvičiť porozumenie hovorenému cudziemu jazyku.
Youtube
Youtube je nekonečný zdroj videí na všetkého typu snáď vo všetkých jazykoch sveta. Ako si z týchto možností vybrať videá, ktoré ti pomôžu zlepšiť schopnosti posluchu v cudzom jazyku?
Môj tip je: Najskôr si urči tému, ktorá ti je blízka a zaujíma ťa aj mimo učenia sa jazyka. Ja som si vybral napríklad solárne panely. Zadaj svoju tému do vyhľadávania v cieľovom jazyku, rozklikni si filtre a zvoľ možnosť titulkov. Tak uvidíš iba videá, ktoré obsahujú reálne titulky – nie iba automaticky generované. Videám teda budeš rozumieť oveľa ľahšie.

Ak ťa zaujíma jazykoveda a jazyky samotné, na Youtube nájdeš aj kanály zamerané na jazykovedu, napríklad Langfocus – na ňom nájdeš stručné zhrnutia gramatiky a zaujímavosti o rôznych jazykoch. Samozrejme existujú aj kanály vyslovene zamerané na výučbu vybraného jazyka, tie nie problém nájsť cez vyhľadávanie.
Podcasty – jazykové aj tematické
Podcasty môžeš využiť veľmi podobne ako videá, akurát sa nemôžeš spoliehať na titulky. Niektoré podcasty síce nájdeš aj na Youtube, ale asi väčšina z nich je dostupná iba v audio formáte. Dajú počúvať napríklad aj cez Spotify, ten však nie je podcastom veľmi dobre prispôsobený – nedá sa filtrovať podľa jazyka, pri prepnutí na hudbu sa ti neuloží časová záložka a všeobecne rozhranie je prispôsobené skôr na hudbu.
Ak sa teda chceš učiť cudzí jazyk pomocou podcastov, odporúčam ti využiť aplikácie zamerané na podcasty – napríklad Apple Podcasts alebo moju obľúbenú Podcast Addict. Ten je dostupný na Androide zdarma a má veľmi šikovné možnosti vyhľadávania. Dá sa v ňom samozrejme vyhľadávať podľa témy a ponúka aj možnosť filtrovania podľa jazyka a ďalších parametrov. Prehrávanie vybraného podcastu sa dá spomaliť a rovnako sa dá regulovať hlasitosť, ak je napríklad nahrávka príliš tichá.
Ako využiť umelú inteligenciu na štúdium cudzieho jazyka
Umelá inteligencia je naozaj užitočná pomôcka dostupná pre každého, nielen pre ajťákov či marketérov. Jej používanie je v dnešnej dobe chatbotov naozaj intuitívne, funguje na každom zariadení aj vo webovom prehliadači.
Ak si chceš vyskúšať, ako bude vyzerať štúdium cudzích jazykov už v blízkej budúcnosti, prečítaj si náš článok, kde nájdeš niekoľko osvedčených metód, ako sa naučiť cudzí jazyk s pomocou bezplatnej aplikácie ChatGPT, alebo aj nástrojov špecializovaných na výuku jazykov, ktoré využívajú AI. Pri každej metóde nájdeš aj ukážkový prompt (príkaz), ktorý si môžeš rovno vyskúšať.
Knihy, ktoré ti pomôžu pri štúdiu cudzieho jazyka
Učebnice pre samoukov
Jednoducho nenahraditeľná klasika. Možno k učebniciam nemáš kladný vzťah, čo môže byť aj zásluhou zastaralých vyučovacích metód v škole, ale predsa len svoj význam majú. Bavíme sa však o učebniciach pre samoukov. Učebnice, ktoré poznáš zo školy, sú určené na jazykové kurzy vedené učiteľom/lektorom a na samoukov väčšinou nemyslia. Učebnice pre samoukov sú naopak prispôsobené tomu, aby si sa dokázal/a jazyk naučiť aj bez učiteľa. Obsahujú úplné vysvetlenia gramatiky a cvičenia s kľúčom k správnym riešeniam.
Je samozrejme vhodné kombinovať samoštúdium podľa učebnice s konverzáciami, či už naživo, online alebo aspoň s chatbotom. Učebnica ti však dá ucelený prehľad o gramatike a systematicky buduje slovnú zásobu. Je napísaná človekom (väčšinou doktorom či profesorom daného jazyka), takže sa môžeš spoľahnúť na správnosť jej informácií.
Dvojjazyčné knihy
Dvojjazyčné knihy sú ideálny doplnok k štúdiu jazyka od úrovne mierne pokročilý, ktoré pomáhajú rozvíjať slovnú zásobu, zlepšiť porozumenie textu, ale aj získať cit pre špecifiká a prirodzené konštrukcie cudzieho jazyka.
Dvojjazyčné knihy sú štruktúrované tak, že na jednej strane je vždy text v cieľovom jazyku a na druhej zrkadlovo slovenský text. A teda keď nejakej vete nerozumieš, máš vždy poruke jej preklad. Zároveň si vieš porovnať vetnú stavbu a často zistíš, že preklady často nie sú vôbec doslovné. To ti pomôže vycibriť si cit pre prirodzenejšie a bohatšie vyjadrovanie v cudzom jazyku.
V bilingválnych edíciách často vychádza klasická literatúra danej krajiny, ale objavujú sa aj modernejši diela. Tieto knihy dnes nájdeš asi v každom kníhkupectve.
Aplikácie, ktoré ti pomôžu naučiť sa cudzí jazyk
Anki
Anki je veľmi jednoduchý a bezplatný nástroj vydaný už v roku 2006, ktorý pomáha používateľom zapamätať si rôzne informácie pomocou jednoduchej gamifikácie – kartičiek (flashcards). Informácie môžu predstavovať v podstate hocičo (definície pojmov, vzorce…), ale nás teraz zaujíma hlavne slovná zásoba.
Princíp je veľmi jednoduchý – Anki ti vždy ukáže jednu stranu kartičky a po otočení si vyberieš, ako pevne máš slovíčko v pamäti. Na základe toho ti po nejakom čase zobrazí túto kartičku znova.
Anki si môžeš stiahnuť na oficiálnom webe a nainštalovať do počítača. Existuje aj verzia pre Android zvaná AnkiDroid Flashcards. Po nainštalovaní samotnej aplikácie si ešte musíš vybrať balíček kariet. Tie si samozrejme môžeš aj vytvoriť, ale pravdepodobne už existuje balíček, ktorý spĺňa tvoje potreby. Vyber si z ponuky balíčkov, stiahni si súbor, importuj ho v aplikácii a môžeš začať!
Duolingo
Duolingo je asi najznámejšia a najrozšírenejšia aplikácia na učenie jazykov. Je dostupné na všetkých platformách a bezplatné, intenzívne využíva gamifikáciu, no má aj svoje nevýhody. Pokrýva iba začiatočnícku až mierne pokročilú úroveň, no učivo pritom zahŕňa množstvo nie relevantných viet. Namiesto viet z reálneho života sa na Duolingu zo začiatku musíš prehrýzť cez príklady typu “Môj ľadový medveď má rád kávu”. Okrem toho, bezplatná verzia obsahuje rušivé reklamy za každou jednou lekciou, takže investícia vo výške približne 3 eurá na mesiac sa vyplatí.
Duolingo je fajn pomôcka, ak sa potrebuješ naučiť jazyk na úrovni základnej konverzácie na krátku dovolenku či pracovnú cestu, ale možno nie je ani v tomto najefektívnejšie, záleží na tvojom učebnom štýle. Niekomu môže viac vyhovovať pozrieť si základnú konverzáciu na Youtube alebo si kúpiť knižnú príručku, ktorá sa venuje reálnym situáciám namiesto ľadových medveďov. Ak nemáš odpor ku klasickému štúdiu gramatiky, možno je sa základy jazyka naučíš rýchlejšie pomocou učebnice pre samoukov.
Zhrnutie – Ak už cieľový jazyk ovládaš aspoň na mierne pokročilej úrovni, Duolingo ťa pravdepodobne ďaleko neposunie, môže však pomôcť s opakovaním si základov. Ponúka však gamifikovaný prístup k štúdiu a tak môže byť nenáročnou cestou pre začiatočníkov.
Glossika
Glossika je menej známa appka, ktorá stavia na poznatkoch z jazykovedy a neurovedy a snaží sa priblížiť prirodzenému spôsobu osvojovania si jazyka, oproti klasickému učeniu sa.
Aktuálne je dostupných vyše 60 jazykov (vrátane slovenčiny), ktoré môžeš ľubovoľne kombinovať. Môžeš sa tak učiť aj dva jazyky zároveň, alebo jednoducho sa učiť s istým základom v slovenčine.
Nevýhodou Glossiky je, že bezplatná funkcionalita je obmedzená. U bežných jazykov máš na vyskúšanie bezplatne 100 opakovaní, ohrozené jazyky sú ale úplne zadarmo – napríklad taká waleština, škótska gaelčina, kurdčina alebo čínske dialekty.
Ako si precvičiť jazyk naživo – language café
Časom sa v cudzom jazyku dostaneš na úroveň, kedy už dokážeš udržať jednoduchú konverzáciu, teda napríklad predstaviť sa, povedať niečo o svojich záľubách či práci a podobne. Vtedy je vhodný čas vyraziť medzi ľudí a vyskúšať si to v praxi.
Vo väčších mestách bývajú pravidelné stretnutia presne pre tieto účely, väčšinou v nejakom bare alebo kaviarni. Skús pohľadať na Googli alebo v skupinách na Facebooku heslá ako language cafe, language exchange alebo polyglot meeting, či sa niečo také organizuje aj v tvojom meste. Ďalší web, kde je možné nájsť podobné aktivity, je meetup.com.
Na týchto stretnutiach si môžeš precvičiť rôzne jazyky, spoznáš tam podobne naladených ľudí a prípadne aj pomôžeš cudzincom precvičiť si slovenčinu.
Naposledy aktualizovaný 20. marca 2025